19 Ocak 2019
  • İstanbul9°C
  • Ankara0°C

ZEYTİNLİ PARKA 100 YIL SONRA İLK ZEYTİN AĞACI DİKİLDİ

Aliağa halkına uzun yıllar sosyal yaşam alanı olarak hizmet veren Zeytinli Parka 100 yıl aradan sonra ilk kez zeytin ağacı dikildi.

Zeytinli Parka 100 Yıl Sonra İlk Zeytin Ağacı Dikildi

15 Kasım 2017 Çarşamba 15:15

ZEYTİNLİ PARKA 100 YIL SONRA İLK ZEYTİN AĞACI DİKİLDİ

Aliağa halkına uzun yıllar sosyal yaşam alanı olarak hizmet veren Zeytinli Parka 100 yıl aradan sonra ilk kez zeytin ağacı dikildi. Zeytinli Parka kendi elleriyle zeytin ağacı diken Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, 100 yıl aradan sonra Zeytinli Parka zeytin ağacı diken ilk Müslüman ve Türk olarak tarihe geçti. 

Yeşile ve doğaya verdiği önemle vatandaşlarının takdirini toplayan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Zeytinli Parka kendi elleriyle zeytin ağacı dikti. Böylece, varlığı Cumhuriyet dönemi öncesine uzanan ve 90’lı yılların başında park olarak hizmete açılan Zeytinli Park bölgesine ilk kez bir belediye başkanı zeytin ağacı dikmiş oldu. 

Başkan Serkan Acar, zeytin ağacı dikiminin ardından kendisine eşlik eden başkan yardımcısı Orhan Mahmut Çetinel ile Park ve Bahçeler Müdürü Harun Selim Tosun’dan ağaç dikimi çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

YOL ÇALIŞMALARINDA KURTARILAN ZEYTİN AĞAÇLARI BELİRLENEN BÖLGELERE DİKİLDİ
Aliağa Belediyesi, karayolları çalışmaları kapsamında yapılan şehir yolu, otoban güzergâhına denk gelen ve bu nedenle kesilmesine ya da köklenmesine karar verilen zeytin ağaçlarına sahip çıktı. Aliağa Belediyesi’nin sahip çıktığı zeytin ağaçları belirlenen bölgelere dikildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince son üç ayda yapılan çalışmalar ile Zeytinli Park içerisine 10 yaş ve üzeri 38 adet, sahil bandı müze arkasına 23 adet, belediye arkasına 16 adet, Yeni Şakran Mahallesi’ne ise 30 adet Zeytin ağacının dikimi yapıldı. Boyları 2 ila 4 metreyi bulan Zeytin ağaçlarının dikim yerleri belirlendikten sonra dikimleri Aliağa Belediyesi Ziraat Mühendislerinin gözetiminde özenli bir şekilde yapıldı. Müze arkasına 15 adet daha zeytin ağacı dikilecek. 

“YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN BİR KURTARMA PROJESİ OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR”
Yıllar sonra Zeytinli Park’a ilk kez belediye eliyle Zeytin ağacı dikildiğini belirten Aliağa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Harun Selim Tosun “Karayolları çalışmaları kapsamında yapılan şehir yolu, otoban güzergâhına denk gelen ve bu nedenle kesilmesine ya da köklenmesine karar verilen zeytin ağaçlarına Aliağa Belediyesi olarak sahip çıktık. Sahip çıktığımız zeytin ağaçlarını belli bir program çerçevesinde Aliağa merkez olmak üzere tüm mahalle parklarına dikimini gerçekleştirmeyi planladık. Bu kapsamda 2017 yılının ikinci yarısından itibaren 10 yaş ve üzeri 150 Zeytin ağacını Aliağa’ya kazandırdık. 500 adet zeytin ağacını merkez ve mahallelerde bulunan tüm parklara dikmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmaların bir kurtarma projesi olduğu unutulmamalıdır. 100 yıl sonra zeytinli parka zeytin ağacı dikmenin gururunu yaşıyoruz. Dikimini gerçekleştirdiğimiz zeytin ağaçlarımızın bakımlarını ve sulama işlemlerini düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Budanması ve ilaçlanması gereken zamanlarda da gerekli işlemleri yapacağız. Aralıksız olarak sürdürdüğümüz ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları ile Aliağamız yeşille anılan bir ilçe olacak” dedi. 

Zeytinli Parkta yaşları 100 ila 150 arası olan 135 ağaç bulunmaktayken yapılan takviye ile zeytin ağacı sayısı 173’e çıkmış oldu. // EGE BASIN GRUBU

aliaga-belediyesi-zeytin-dikimi-2.jpgaliaga-belediyesi-zeytin-dikimi-10.jpg

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.