• BIST 90.529
  • Altın 213,679
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C

Bulut Teknolojisi Lojistikte Yüzde 50 Maliyet Avantajı Sağlıyor

Bulut Teknolojisi Lojistikte Yüzde 50 Maliyet Avantajı Sağlıyor
Nakliye, depolama, dağıtım, araç takibi ve finans gibi birçok sürecin aynı anda yönetildiği lojistik sektörünün kontrolü

Nakliye, depolama, dağıtım, araç takibi ve finans gibi birçok sürecin aynı anda yönetildiği lojistik sektörünün kontrolü, bulut teknolojisinin sağladığı avantajlarla kolaylaştı. Türkiye’nin teknoloji tabanlı ilk lojistik şirketi olan OPLOG, bulut teknolojisini sektöre uyumlu bir şekilde entegre ederek firmaların operasyonlarında daha güvenli hareket etmesini sağlıyor.

Lojistik sektöründe bilişim sistemleri kullanımı her geçen yıl artarak devam ediyor. Sektörün Endüstri 4.0 ihtiyaçlarına göre değer zincirine entegrasyonunu güçlendirecek uygulamalar önümüzdeki dönemde gündeme gelecek en önemli konular arasında. Bulut bilişim ise sağladığı birçok avantaj sayesinde her sektörde firmanın kullanımına ağırlık vermeye başladığı teknolojilerin başında geliyor.

HER SEKTÖRE UYUMLU BULUT BİLİŞİM VAR

Başta e-ticaret olmak üzere perakende, otomotiv, tüketim ürünleri, yayıncılık ve ambalajlama, yiyecek-içecek, endüstriyel imalat, yüksek teknoloji ve elektronik gibi birçok sektörde faaliyet gösteren markalar bulut teknolojisinin sağladığı kaynakları kullanıyor. Veri güvenliği bu teknolojinin sunduğu en önemli avantaj olarak göze çarpıyor.

FİRMALAR ZAYIF ALANLARINI GÖREBİLECEK

OPLOG’un Cyberpark’ta lojistik sektörü için geliştirdiği bulut bazlı, gelişmiş iş zekâsı araçları sayesinde firmalar tedarik zincirlerine ait gerçek-zamanlı verilere özelleştirilmiş erişim imkânından yararlanabiliyor, zayıf alanların belirlenmesi, kaynak tahsisi ve dağıtım kararlarının optimize edilmesine yönelik durum analizlerine erişebiliyorlar.

Bulut tabanlı tedarik zinciri ve lojistik yazılımı üreten OPLOG’un Kurucusu Halit Develioğlu, “Türkiye bilişim alanında büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 14.4 büyüme ile 94.3 milyar dolarlık bir hacme ulaşıldı. Teknolojide öncü bir şirket olarak lojistik sektöründe kendi yazılımımızı üretiyor, hem kendi işlerimizi kolaylaştırıp hem de müşterilerimize katma değer sağlıyoruz” dedi. 

ANALİZLERLE KALİTE İHLALİNİ FARK EDİYOR

Develioğlu sözlerini şöyle sürdürdü “Örneğin bulut tabanlı tedarik zinciri yazılımı, firmaların kullandığı muhasebe, pazar yeri ve kargo sistemlerine uyacak şekilde özelleştirilebiliyor.  Böylelikle kaynaklar azalıp, süreçler gelişirken müşteri gereksinimlerinin maksimum düzeyde karşılanması sağlanıyor. Bulut tabanlı lojistik ile de operasyonun her alanında daha hızlı ve daha iyi bir kontrol mekanizması sağlanarak kalite ihlalleri saptanabiliyor. Sorunu çözmek için daha az çaba ve daha az maddi gider yeterli oluyor. Bulut tabanlı lojistikteki tüm iletişim gerçek zamanlı olarak mümkün olduğu sürece, kaynakları idare etmek çok daha kolaydır. Yöneticilerin dâhili uygulamayla ayrı bir masaüstüne ihtiyaçları yoktur. Bir tarayıcı ve internete erişim yeterli oluyor.”

OPLOG HAKKINDA

2013 yılında kurulan ve merkezi seçkin teknoloji geliştirme üssü Bilkent Cyberpark’ta bulunan OPLOG, Lojistik tecrübesi ve geliştirdiği yazılımlarla tüm tedarik zinciri operasyonlarına, tasarruf ve verimlilikle birlikte global entegrasyon imkânı katarak akıllı çözümler sunuyor. Teknokentte yer alan inovasyon merkezinde, mühendis ekibiyle geliştirdiği lojistik teknolojilerini, saha ve depolarındaki operasyonel ekip aracılığıyla lojistik hizmetlerine dönüştüren OPLOG, bir dördüncü taraf lojistik (4PL) hizmet sağlayıcı olarak, ileri teknoloji sistemleri aracılığıyla dünya devi firmalara depolama, dağıtım ve teslimat gibi lojistik hizmetleri veriyor. 

Ayrıca OPLOG, büyük ya da küçük e-ticaret firmaları için özelleştirilmiş depolama, sipariş karşılama, katma değerli servisler gibi hizmetler de sunuyor. Teknoloji firması olarak lojistik altyapısı ile yarışmaya katılan ve Deloitte Technology Fast50 tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan OPLOG,  elde ettiği başarı ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Fast500 Programı’na da aday olmaya hakkı kazandı. /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.