• BIST 96.760
  • Altın 222,993
  • Dolar 5,6624
  • Euro 6,5088
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C

ABD’nin Türk Çeliğine Haksız Vergi Kararları Dtö’de

ABD’nin Türk Çeliğine Haksız Vergi Kararları Dtö’de
Türk çelik sektörü, ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerine getirdiği telafi edici vergi önlemlerine karşı hukuk mücadelesini Dünya Ticaret Örgütü nezdinde sürdürüyor.

TÜRK ÇELİK İHRACATÇILARINA GÜZEL HABER:

DTÖ’DE PANEL KURULACAK

Türk çelik sektörü, ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerine getirdiği telafi edici vergi önlemlerine karşı hukuk mücadelesini Dünya Ticaret Örgütü nezdinde sürdürüyor. Dünya Ticaret Örgütü’nün Anlaşmazlıkların Halli Organı (AHO), 19 Haziran’da gerçekleştirdiği toplantısında Türkiye’nin başvurusu üzerine ABD’nin Türk çelik boruları aleyhine aldığı telafi edici vergi önlemlerini değerlendirdi ve konunun görüşüleceği bir panel kurulması kararı alındı. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, panel kararını son derece olumlu karşıladıklarını belirterek, “Bu davada haklılığımızı eninde sonunda ispatlayacağız” dedi.

Türkiye, ABD tarafından ülkemiz menşeli aralarında OCTG’nin (Çelik petrol ve sondaj boruları) de olduğu muhtelif çelik ürünlerinde uygulanan telafi edici vergi önlemlerine konu olan bazı programların Dünya Ticaret Örgütü’nün Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Önlemler Anlaşması (SCM) ile uyumlu olmadığı gerekçesiyle DTÖ Anlaşmazlıkların Halli Organına (AHO) başvuruda bulunmuştu. Türkiye ile ABD arasında 28 Nisan 2017’de gerçekleştirilen danışmalardan sonuç alınamaması üzerine Türkiye, panel kurulmasını talep etti. AHO’nun 22 Mayıs 2017 tarihindeki toplantısında ABD tarafından bu talep reddedildi. Mücadelesini sürdüren Türkiye’nin 19 Haziran 2017 tarihinde gerçekleşen AHO toplantısında yeniden panel kurulması talebini iletmesi üzerine bu kez sonuç olumlu oldu ve toplantıdan panel kararı çıktı. Böylece Türkiye’nin haklılığını ispatlamasının yolu açıldı.   

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, panel kararının Türk çelik sektörü adına sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, “Ekonomi Bakanlığımızın liderliği ile Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki mücadelemiz sürüyor. ABD’nin iddiasının aksine Türkiye’de kamu kurumu niteliğinde bir çelik üreticisi bulunmamaktadır. Tüm üreticilerimiz özel firmalardır. Öte yandan bu firmalardan hiçbiri devletten herhangi bir surette teşvik almıyor. Zaten aynı iddianın araştırıldığı Kanada OCTG soruşturmasında otoriteler kamu kurumu çelik üreticisi iddiasının kanıtlanamadığını özellikle ifade etmiştir. Kanada’nın konuya daha objektif yaklaşması, Kanadalı otoritelerin siyasi baskılara boyun eğmemelerinden kaynaklanmaktadır. ABD’li otoriteler maalesef siyasi baskıdan etkilenerek karar vermişlerdir. Bu mecrada alacağımız olumlu kararın; mevcut soruşturmaları etkileyeceği gibi, ABD’de ve diğer ihraç pazarlarımızda açılma ihtimali olan haksız soruşturmaları da engelleyeceğini düşünmekteyiz. Biz Birlik olarak Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olarak yapılan adil ticaretten yanayız. Girişimlerimiz sonucunda Dünya Ticaret Örgütü’nün Anlaşmazlıkların Halli Organında kurulacak panelin başvurumuzu objektif olarak değerlendireceğine inanıyoruz. Bu davada haklılığımızı eninde sonunda ispatlayacağız” diye konuştu. / EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.